Depresja, samobójstwo, poczucie winy

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Autor: M.M.

Depresja nie zawsze, ale jednak, może skończyć się samobójstwem. Dla niektórych ludzi samobójstwo to tabu, nie mówią o nim, jakby to mogło uchronić depresjonistę przed śmiercią. Jeśli będzie chciał, to i tak to zrobi!

Być może ta obawa przed mówieniem o samobójstwie w obecności osoby chorej na depresję, wynika po prostu z ewentualnego poczucia winy. Być może gdybym to nie ja miał depresję, ale ktoś mi bliski, też zastanawiałbym się jak uchronić tę osobę przed śmiercią.

Ale jako nosiciel depresji powiem Wam wszystkim, rodzinom, bliskim, przyjaciołom i znajomym osób z depresją: ich depresja to nie Wasza wina! I jeśli popełnią samobójstwo, to też nie będzie Wasza wina!

Nawet jeśli coś zaniedbaliście, pokłóciliście się, zerwaliście kontakty czy jeszcze coś innego. Ludzie po takich wydarzeniach żyją z tym i już. Bo samobójstwo bardzo rzadko, bardzo, zdarza się z powodu jednej przyczyny. Tym bardziej błahej.

Bo pociąg do samobójstwa po prostu w nad, depresjonistach, jest. Cały czas, niezależnie od tego czy ktoś się do nas uśmiecha czy nie. Istnieje gdy wszystko układa się po naszej myśli i gdy inni nas kochają.

To nas nie opuszcza i choćby cały świat wokół się starał, to nigdy, powtarzam nigdy, nie wiadomo czy ta konkretna osoba, nie popełni samobójstwa.

Dziękuję, że mogę tu pisać. Chciałem się z Wami podzielić tym co czuję, co przeżywam, moimi myślami. To mi pomaga. I będę to robił, bo będzie mi to nadal pomagało. Aż do śmierci. 

KSIĄŻKI, KTÓRE POMOGAJĄ W WALCE Z DEPRESJĄ>>>

Wejdź, zarejestruj się, korzystaj. Ciebie to nic nie kosztuje, a Fundacja CIS otrzyma pieniądze!
Pomaganie jest łatwe!
Ustaw Fundację CIS jako odbiorcę Twojej pomocy! Nic nie tracisz, za to pomagasz!
KLIKNIJ W BANER I POMAGAJ!
   

Leave a Reply