Jak być szczęśliwym – wypoczynek

Jak być szczęśliwym – wypoczynek

Wypoczynek, wakacje, urlop to słowa, które kojarzą się tylko miło. Przez to, że w tym czasie nie pracujemy i próbujemy odpoczywać.

Dlaczego napisałem, że próbujemy, a nie że odpoczywamy? Wiele osób po prostu nie umie odpoczywać i sądzą, że to, co robią w czasie wolnym, to właśnie odpoczynek, regeneracja po ciężkiej pracy.

Niestety nie jest tak różowo.

Niektórzy nie przestają myśleć o pracy, nie potrafią. Albo nie mogą, bo z telefonem i komputerem właściwie nawet na urlopie cały czas są w pracy. Inni uważają, że to co robią w czasie urlopu, to efektywny odpoczynek. Czyli, na przykład, przejadanie się, spożywanie dużych ilości alkoholu i permanentne leżenie. Problem w tym, że w ten sposób ani organizm, ani psychika przy takim rodzaju aktywności nie odpoczywają.

Oto strategie zwiększania szczęścia – odpoczynek:

– spożywaj dobrą żywność w umiarkowanych ilościach,

– odpoczywaj, relaksuj się i rozsądnie korzystaj z wakacji,

– razem z przyjaciółmi bierz udział we wspólnych zajęciach rekreacyjnych.

Spożywanie dobrej ilości w umiarkowanych ilościach to przepis na zachowanie zdrowia i dobrej sylwetki. Sporo z tego, co spożywamy codziennie, to junk food, śmieciowe jedzenie. Nawet jeśli kupujemy żywność sami, a nie jemy w barach typu fast food, to większość z tego jest niezdrowa. Dodatkowo spożywamy nadmierne ilości kalorii, zupełnie niepotrzebnych naszemu organizmowi. A także nadużywamy alkohol, nie wspominając o paleniu.

Odpoczywania i relaksowania się większość z nas musi się po prostu nauczyć. Absolutne minimum tego, co można zrobić:

– weź jak najdłuższy urlop,

– zmień środowisko, czyli wyjedź gdzieś poza swoje miejsce zamieszkania i pracy,

– absolutnie nie pracuj w czasie urlopu – odetnij się od pracy i współpracowników.

A dlaczego mamy brać udział w zajęciach rekreacyjnych razem z przyjaciółmi? Pamiętać trzeba, że ruch, jego różne odmiany, powinien stać się nawykiem. Nie trzeba od razu być zawodowcem, wystarczy robić to, na co pozwala nasz organizm i stan zdrowia, ale stawiać sobie nowe, sportowe, cele. Z przyjaciółmi zawsze będzie raźniej, a dodatkowo rozwijamy nasze przyjaźnie.

Coraz więcej osób spędza urlopy mądrze, z głową, rozsądnie. Niestety takich osób wciąż jest zbyt mało. W mediach widzimy i znane osoby i nieznane, które stawiane są za przykład tego, jak odpoczywać. Problem w tym, że większość zwykłych ludzi nadal posiada złe nawyki w tej sferze.

Co więc zrobić? Zacząć od siebie i rodziny!

“Jak większe jest szczęście być zdro­wym niż bo­gatym, tak mniej­szym jest nie­szczęściem ubóstwo niż choroba.”  Sokrates

 

KOMENTARZE

Leave a Reply

Skip to content
%d bloggers like this:
Przeczytaj inne:
Zaświadczenie płatnika składek o okresach zasiłku macierzyńskiego ZAS-24

Zaświadczenie płatnika składek o okresach

Zamknij