Perfumy z miętą – jak pachną?

Mięta to rzadki i oryginalny składnik perfum. Pachnideł zawierających ten olejek zapachowy jest jednak o wiele mniej niż chociażby tych z aromatem różanym czy mandarynkowym. Mimo że miętowe esencje nie są zbyt popularne, to w nadal można znaleźć ciekawe perfumy z nimi. U jakich marek można je znaleźć?

Olejek miętowy – co warto o nim wiedzieć?

Olejek miętowy otrzymuje się z trzech rodzajów mięty: pieprzowej, kędzierzawej i polnej Najszlachetniejszą odmianą jest ta pierwsza. Zasada uzyskania olejku miętowego jest prosta i odbywa się poprzez destylację pary wodnej. Płyn otrzymany w wyniku tego procesu nie pachnie zbyt dobrze. Jego woń przypomina kiszoną kapustę, dlatego olejek wymaga uszlachetnienia, czyli powtórnej destylacji parą wodną lub rektyfikacji pod zmniejszonym ciśnieniem.

W przemyśle perfumeryjnym wykorzystuje się głównie olejek z mięty pieprzowej. Wynika to z tego, że ma on największe stężenie l-mentolu. Oprócz niego w olejku znajduje się ponad 200 innych składników. Wszystkie one dają efekt chłodzący – znieczulający, czyli taki jak tradycyjna mięta.

Miętowe perfumy

Nikt nie chciałby pachnieć jak pasta do zębów, dlatego mięta nigdy nie jest dominującym aromatem w perfumach. Występuje jednak w towarzystwie innych aromatów, głównie owocowych i kwiatowych. Po takie zestawienie sięga m.in. Karl Lagerfeld perfumy Bois De Vetiver Les Parfums Matieres zawierają miętę w nucie głowy i łączą się z różowym grejpfrutem i czerwoną pomarańczą. W pozostałych nutach pachnidła można wyczuć również różę, geranium, wetywerię oraz piżmo. Po Karl Lagerfeld perfumy Bois De Vetiver Les Parfums Matieres zaprasza na https://tagomago.pl/collections/karl-lagerfeld i dedykuje je szykownym, eleganckimi pewnym siebie mężczyznom. Mięta w tym zapachu przyjmuje elegancką postać, może ona jednak wpływać na perfumy orzeźwiająco i energetyzująco.  Tak jest, kiedy komponuje się ją z nutami zielonymi, wodnymi i szyprowymi.

Połączeń takich można szukać w Elizabeth Arden Green Tea. Mięta występuje w nich wraz z zieloną herbatą i kwiatami. Rześka mieszanka jest jednocześnie bardzo kobieca i romantyczna. Podobnie jak perfumy Guerlain Herba Fresca. Warto zaznaczyć, że zapach Herba Fresca to kwintesencja miętowych zapachów. Jean Paul Guerlain zwar w nim całe spektrum między od metalicznej świeżości po ziołowe ciepło. Dodatkiem do zioła są kwiaty i zielona herbata.

Olejek miętowy może być wyczuwalny również perfumach w stylu nowoczesnym. Przykładem takich jest Balenciaga Florabotanica, czyli kwiatowo – ziołowa mikstura. W tej wodzie perfumowanej pierwsze skrzynce mięta, a dopełnia ją konopia indyjska, róża, godzik, wetyweria i ambra.

KOMENTARZE

Leave a Reply