Rak. To się leczy!

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

Rak. To się leczy!

Choroba naszej cywilizacji. Atakuje bez względu na wiek, zasobność portfela czy styl życia. Czasem bywa bezlitosny, ale coraz częściej udaje się z nim wygrać. Wcześnie wykryty i właściwie leczony może być pokonany nawet w stu procentach. Na świecie jest już 28 milionów ludzi, którzy wygrali z rakiem. To oznacza, że coraz więcej nowotworów złośliwych przestaje być chorobą śmiertelną.

Polacy nie doceniają wagi profilaktyki, przede wszystkim w kwestii zdrowia i życia. Nie badają się, bo wolą „nie wiedzieć” lub zgłaszają się, gdy choroba jest zaawansowana a jej leczenie jest trudniejsze i kosztowniejsze. Według prognostyk nowotwory będą głównymi chorobami w Polsce. W 2009 roku na raka zachorowało prawie 140 tysięcy osób. Obecnie ponad 300 tysięcy osób jest chorych i żyje z nowotworem. A te liczby, według statystyk polskich, mogą się zwiększać.

Najgorsi wrogowie w profilaktyce i leczeniu nowotworów. Dla wielu Polaków rak oznacza wyrok. Niewiedza na temat tej choroby czyni z niej społeczne tabu. Konieczność wycofania się z życia zawodowego i społecznego. Poczucie bezsilności i izolacji. Nawet sposób mówienia o raku przesiąknięty jest defetyzmem a przecież pozytywne nastawienie jest niemal tak samo ważne jak odpowiednia terapia.

Celem kampanii jest przekonanie Polaków do badań, nauczenie ich, że rak jest chorobą, którą można skutecznie leczyć. Kampania pragnie także obalić szkodliwe stereotypy związane z rakiem, przełamać lęk przed nowotworem i zmienić język opisujący go.
Zaproszono znanych i lubianych aktorów z różnych pokoleń, aby zachęcali Polaków do badań. Mówimy językiem lekkim, filmowym o sprawach nielekkich. Ale właśnie o to chodzi, aby edukować bez straszenia i pokazywać, że badanie daje nadzieję na wyleczenie. Taka edukacja, włożona w usta Ewy Szykulskiej, Stanisława Mikulskiego, Cezarego Pazury, Jarosława Boberka a przede wszystkim Jerzego Stuhra, który pokonał raka, jest najbardziej przekonująca.

W kampanię zaangażowane są fundacje i stowarzyszenia zrzeszone w Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych– na co dzień wspomagających pacjentów i ich rodziny, firmy farmaceutyczne specjalizujące się w terapii nowotworów, media i wielu innych partnerów dobrej woli.

Kampania Rak. To się leczy jest z założenia kampanią cykliczną, która rozpoczynać się będzie zawsze 4 lutego, czyli w Światowym Dniu Walki z Rakiem.

Leave a Reply