Wady małżeństwa

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

„Czasami warto znosić wszystkie wady małżeństwa, aby mieć jednego przyjaciela w świecie skażonym obojętnością”.

Erica Jong

Erica Jong, amerykańska poetka i powieściopisarka, określana jako przedstawicielka nurtu feministycznego, broni instytucji, która w dzisiejszych czasach jest mocno atakowana.

Zarówno ona, jak i my również, zdajemy sobie sprawę, że małżeństwo ma wady, ale posiada również zalety, które nad nimi przeważają. Jong jako jedną z zalet wskazuje przyjaźń, która może być obecna w małżeństwie.

Przyjaźń jest jedną z wartości bardzo wysoko cenionych przez ludzi. Poetka wskazuje, że świat, ten zewnętrzny, jest skażony obojętnością na drugiego człowieka. Nie rozstrzygniemy teraz skąd ona się bierze, ale jest faktem, że relacje i więzi między ludźmi są chyba słabsze, że ich charakter zmienia się na gorsze.

A w małżeństwie można mieć prawdziwego przyjaciela, którym jest współmałżonek. Takiej relacji jak przyjaźń nie tworzy się w kilka dni, więc tym bardziej jest ona cenna. Poza tym pamiętajmy, że małżeństwa, które się przyjaźnią, są bardziej udane, trwalsze, więc są to same pozytywy.

Przyjaźń to nie jest jedyna zaleta małżeństwa, jest ich więcej i naprawdę przeważają nad wadami tej instytucji, tego rozwiązania, jakkolwiek byśmy małżeństwo nazwali.

Wydaje się, że świat naokoło nas robi wszystko, aby osłabić rolę małżeństwa w ogóle, żeby podkreślać głównie jego wady, a nie zalety.

Problem leży chyba również w tym, że zapominamy skąd biorą się te negatywne strony małżeństwa. Wady małżeństwa to są nasze wady, bo to my je tworzymy i budujemy je z tego, jacy jesteśmy, w jaki sposób myślimy, reagujemy, działamy. Warto o tym pamiętać, zanim znowu zaczniemy narzekać na małżeństwo. Narzekamy wtedy na samych siebie. 

Leave a Reply