Żyć razem

Oglądaj, słuchaj, ćwicz - zdobywaj nowe umiejętności online

„Gdy­by małżon­ko­wie nie mie­szka­li ra­zem, dob­re małżeństwa byłyby częstsze.”

Fryderyk Nietzsche

Fryderyk Nietzsche niewątpliwie wielkim mądralą był. Tyle, że z samego powiedzenia poprzez takie zgrabne zdanie, że trudno jest mieszkać razem, nic nie wynika.

A przecież ten problem z czegoś wynika. Dwoje ludzi, którzy zaczynają ze sobą mieszkać, to ludzie z różnymi doświadczeniami, wzorami funkcjonowania w rodzinie i domu, nawykami, przyzwyczajeniami a także z różnymi oczekiwaniami co do tego, jak ma funkcjonować dwoje ludzi pod jednym dachem.

Dlaczego sprowadziłem problem zarysowany przez wyżej wymienionego mądralę do problemów związanych ze wspólnym mieszkaniem? Pewnie miał na myśli szerszy problem, ale tym zajmuję się w innych artykułach. Zwracam uwagę na niby banalne problemy typu bałaganiarstwo, okupowanie łazienki i tym podobne dlatego, że często zdarza się, że właśnie takie niby drobiazgi rujnują związki!

Jest miłość, są uczucia, ale brakuje umiejętności a nierzadko również dobrej woli, aby nauczyć się wspólnego życia właśnie na tym poziomie organizacyjnym, logistycznym.

Dla wielu osób już samo słowo kompromis nie chce przejść przez gardło, a co dopiero, gdy mają je wprowadzać w życie.


Pytam więc, po co to mówienie o uczuciu, skoro ktoś zachowuje się jak najgorszy egoista i nie potrafi zrezygnować z czegoś na rzecz osoby, którą podobno kocha?

Pytam więc, po co to mówienie o uczuciu, skoro ktoś nie chce nawet spróbować zmienić niektórych swoich złych nawyków, aby móc normalnie funkcjonować w związku, na którym podobno mu zależy?

Jakie mogą być odpowiedzi na takie pytania? Egoizm, niedojrzałość, brak dobrej woli, nieszczerość deklarowanych uczuć?

Nie twierdzę, że wspólne życie i mieszkanie ze sobą, musi być łatwe i przyjemne i że trzeba rezygnować z własnej tożsamości, aby to się udało. Nie, ja tylko mówię, że tego można się nauczyć, podnieść jakość życia razem, co nie oznacza, że będzie cukierkowe i jak z filmu romantycznego. Może być ciężko, trudno, może trzeba będzie wiele pracy. Ktoś kto tego nie chce zrozumieć i nie jest gotowy, ten poniesie porażkę. I gdy nie zmieni swojego podejścia, to tych porażek będzie więcej…

Pomoc dla par>>>

Wejdź, zarejestruj się, korzystaj. Ciebie to nic nie kosztuje, a Fundacja CIS otrzyma pieniądze!
Pomaganie jest łatwe!
Ustaw Fundację CIS jako odbiorcę Twojej pomocy! Nic nie tracisz, za to pomagasz!
KLIKNIJ W BANER I POMAGAJ!
   

1 Comment

Add Yours →

Trafnie stwierdziłeś, że wiele zależy od chęci, bez nich nie ma pracy nad sobą, pracy nad polepszeniem związku, a z kolei bez tego może się nie udać…

Leave a Reply